Aqua Babies Global

Aqua Babies

AQUABABIES IZMIR

 

Aquababies, 30 yıllık uluslararsı tecrübesiyle dünyanın bebek yüzme eğitiminde en büyük kuruluşudur.

Aquababies bünyesinde Bebek ve Toddler programları bulunmaktadır.

2 – 12 ay arası Bebek programları toplam 5 kurdan, 1 - 5 yaş arası Toddler programları ise toplam 3 kurdan oluşmaktadır. Her kur 5 hafta sürmekte,  dersler ise haftada 1 gün, 30’ar dakika olarak yapılmaktadır. Bebekler ve çocuklar derslere 1 ebeveyn eşliğinde katılmaktadırlar.

Hızlandırılmış kurslarımız sadece yaz aylarında yapılmaktadır.

Dersler Narlıdere'de bulunan kendi merkezimizde çarşamba-cuma-cumartesi-pazar günleri, Karşıyaka'da ise şuan için perşembe günleri verilmektedir.

Yaz aylarinda İzmir'e ilave olarak Çeşme'de de ders verilmektedir.

FİYAT

Her kur için grup dersi : 550.00 TL ( KDV dahil)

Her kur için özel ders  : 670.00 TL ( KDV dahil)  (Yoğun sezonlarda yapılamamaktadır)

Birlikte Eğlence

Son Haberler

SUYUN HARİKALARI

Yaklaşık 30 yıldır dünya genelinde bebekler 2 ayı tamamladıktan sonra yüzme ile tanışmaktadırlar.
Uzun yıllardır bebek yüzme aktivitesini fikren benimseyenler ve çok beğenenler olduğu gibi; bu akıma moda diyenler ya da 5 aylık bir bebeğe ne faydası olur? Bebeğimiz ders sonrası üşütüp hasta olmaz mı? Bebeğimiz sudan korkmaz mı? Havuzdan mikrop kapması için fırsat değil midir? Soruları ile eleştirisel görüşe sahip aileler de vardır.

Bazı aileler, bu sorular karşısında pes edip, çocuğumuz ne de olsa ileride bir şekilde yüzme öğrenir diyerek konuyu kapatırken birçok aile de bebeğini bu fiziksel aktiviteye getirerek hem bebeğinin gelişimini hızlandırmakta hem de bu sayede bebeğine yüzme öğretmektedir.
Bebeklerimizin suyla tanışma yaşını kültürümüzden miras edindiğimiz bilgilere göre karar veriyoruz.
SU, dünyamızın ve vücudumuzun vaz geçemediği ve var olabilmemiz için mucizevi bir maddedir.
Her birimiz 9 ay suda gelişerek dünyaya geliriz, suya olan sevgimiz suyun doğamızda olmasındadır. Suyun insana ve dünyamıza sayılamayacak kadar çok faydası vardır ancak ben size kendi konumuz ile ilgili olan önemli faydalarından kısaca bahsetmek isterim.
Doğumumuzdan, yaşamımızın sonuna kadar birçok hastalık geçiririz ya da kalıcı veya geçici fiziksel sağlık sorunları yaşarız ( fiziksel engel, protez, fıtık, kalp…vb. ) Bu dönemler de dahil olmak üzere sürekli olarak yapabileceğimiz TEK spor yüzmedir. İlginçtir ki, doğayı incelediğimizde hayvanlar da dahil olmak üzere tüm canlılar yüzmeyi bilerek doğarlar. Bebekler de yüzme ve nefeslerini tutma refleksiyle hayata başlarlar.
Hayvanların yüzme dersine ihtiyaçları yoktur, hayatları boyunca refleksleri bir gün lazım olur diye aktiftir, fakat insanların yüzme ve nefes tutma reflekslerini devam ettirmezsek, unuturlar ve gerektiği yerde kullanamazlar.
Hem hayat kurtarma bakımından hem de vücudumuzun tüm bölgelerini eşit olarak çalıştırdığımız en etkili ve sağlıklı aktivite yüzmedir. Ülkemizde her yıl 1000 kişi yüzme bilmediğinden hayatını kaybetmektedir.
3 tarafı denizler ile çevrili bir ülkede yaşıyor olmamız, bu konuya daha yakın olmamızı gerektirmektedir.

Bir sonraki konumuz “YÜZMENİN BEBEĞİMİZ VE ÇOCUĞUMUZ ÜZERİNDEKİ FAYDALARI” dır.
Lütfen yazılarımızı takip ediniz :)

Yasemin Yücesoy
Master Bebek yüzme Eğitmeni

BEBEĞİN GELİŞİMİNDE SUYUN ÖNEMİ NEDİR?

Yüzmenin çok yararlı bir spor olduğunu hepimiz biliriz. Fakat neden çok yararlı olduğu konusunda net bir cevap veremeyebiliriz. Anne olarak, bebeklerimiz büyürken diğer bebeklerin gelişimi ile kendi bebeğimizin gelişimini karşılaştırmaya çalışırız. Yapmakta geç kaldığı fiziksel hareketleri, neden zamanında yapamadığı konusunda araştırmalar yaparız. Yaşı kaç olursa olsun, çocuğunuzun her yönden gelişebileceği bir yer olsaydı götürmek istemez miydiniz?

Bebeklerin gelişiminde suyun nasıl bir rol oynadığını öğrenmeye ne dersiniz? :)

Rusya’ da yapılan bir araştırmaya göre; yeni doğmuş bir bebek, suda yaptığı aktivitelerde yer çekimi etkisi olmadığı için karada yaptığı hareketlere kıyasla kendini 3 farklı şekilde geliştirebileceğini öne sürer.

1- Vücudunu ve beynini geliştirir.
2- Suda serbest bir şekilde hareket ederken çevresini araştırır ve farklı deneyimler edinir.
3- Yeni sorun çözme yeteneği ve görevi yerine getirme ile ilgili beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Beyin gelişimi doğumdan çok daha önce başladığı ve doğumdan sonra devam ettiği bilinmektedir. Yeni doğan bebekler çok fazla miktarda bilgi alma becerisine sahiptir. Doğumdan itibaren bebekler, çevresindeki dünya ile ilgili çok şey öğrenirler.

Bebekler 3 ay dan itibaren sağa sola dönebilirler. 6 aydan itibaren oturmaya başlayabilirler. 8 aydan sonra emeklemeye başlayabilirler. Su içinde yeni doğmuş bir bebek karada aylarca kullanamayacağı kasların tümünü suda kullanabilir. Bebek doğduğunda neredeyse tüm kas lifleri olmasına rağmen bunlar henüz tam olarak gelişmemiştir; lifler küçüktür. Büyüme 18. aya kadar çok hızlı olur, iskeletle birlikte kafadan aşağıya doğru gelişerek uzar ve kalınlaşır. Aynı zamanda lifler içten dışa doğru genişler ve büyür.

Fiziksel aktivite, kuvvet ve koordinasyon gelişimine yardımcı olur. Bu sayede motor gelişimi meydana gelir. Bebek daha hareketli olmaya başladığında kas gelişimi artar.
Suda egzersiz yapabilmeleri kas simetrilerinin gelişimine yardımcı olur.
Bebek ve okul öncesi yüzme eğitimi, bebeklerin vücudunun her iki tarafındaki kasların simetrik olarak geliştirmesini sağlamak üzere fizyoterapi ve osteopatiyi bir araya getirerek bebeği güçlendirir.

Ayrıca yetişkinlerde olduğu gibi yüzmek, bebeklerin kalp, solunum sistemi ve genel sağlık durumunu geliştirir.
Engelli bebekler suda serbest şekilde hareket edebilme imkanı bulurlar. Bebek yüzme eğitimi özellikle prematüre bebekler için faydalıdır çünkü yüzme prematüre bebeklerin motor gelişimini yeniden elde etmesine yardımcı olur.

Bebeğin hayata gelmesi bir mucize olduğu gibi, Suyun da bu evren üzerinde sayısız mucizeleri vardır. 9 ay Su içinde oluştuktan sonra, suya olan bağlılığımızı doğduktan sonra devam ettirdiğimiz sürece sağlığımıza kattığı yararları görebiliriz.

Yaşadığınız bölgede bulunan sertifikalı ve uluslararası kuruluşlarda bebeklerinize yüzme dersi aldırabilirsiniz. Bu sayede sizlerde bebeğinize doğru yüzme tekniklerini öğretebilmek için temel bilgiye sahip olabilirsiniz.

Böylelikle çevremizde kolaylıkla bulabileceğimiz Suyu sağlığımız için kullanmaya başlamaya ne dersiniz?

Bir sonraki yazımda size psikolojik ve sosyolojik açıdan suyun mucizelerinden bahsedeceğim.

Haydi suda buluşalım :)

Yasemin Yücesoy
Master Bebek yüzme Eğitmeni

YÜZMENİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ SOSYAL VE PSİKOLOJİK YARARLARI

Bebeğimiz olacağını öğrendiğimiz andan itibaren onların sağlıklı olması için elimizden geleni yapmaya başlarız. Gelişimini yakından takip eder, belirli gelişmelerinin vaktinde olup olmadığını izleriz.
Minik mucizeleri elimize aldığımız günden sonra onu bu dünyaya tanıştırır, sosyalleşmesi için ona arkadaş oluruz. Aramızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlayarak, ona hayatının her bölümünde destek oluruz. Doğumdan itibaren bebekler, çevrelerindeki dünya ile ilgili şaşırtacak kadar çok şey bilir ve olağanüstü oranda şey öğrenirler.

Bir önceki yazımda suyun fiziksel olarak yararlarından bahsetmiştim. Fiziksel faydaları kadar suyun psikolojik ve sosyal açıdan da çok yararları vardır.
Çocuklar suda ebeveynleri ile oynarken, yoğun göz ve fiziksel temas sayesinde kaliteli vakit geçirirler. Yetişkinler sadece bebekleriyle fiziksel olarak bağ kurmakla kalmaz, aynı zamanda onu cesaretlendirir, zorlandıkları konularda destek vererek motive ederler. Bu destek sayesinde bebek zihni karışmadan öğrenebilir ve pes etmeden öğrenmeye devam edebilir.

Su, bebeklere dokunma, duyma, görme ve bir dereceye kadar tat alma ve koklama duyularını kapsayan çoklu duyusal deneyimi sağlar. Oyun gruplarına daha katılamayacak yaştaki bebekler, tüm duyularını kullanabilecek ve sözel aktivitelerin bulunduğu bebek yüzme derslerine katılarak iletişim becerilerini güçlendirebilirler. Akranları ile paylaşmayı, sıra beklemeyi, saygı duymayı, talimatlara uymayı, taklit etmeyi ve başkalarına da güvenmeyi öğrenirler.

Mutlu oldukları bir ortamda başarılarını hep birlikte kutlamayı, hayal kırıklıklarını kabul etmeyi öğrenirler.
Oyun, bebeklerin ve çocukların zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal olarak sağlıklı gelişimine katkısı olduğundan, oyun öğrenme ve gelişimin önemli bir parçasıdır. Oyun, çocukların çok küçük yaşta içinde yaşadıkları sosyal dünyayı tanımalarını ve iletişim içinde olmalarını sağlar.
Oyun, çocuğun motor becerilerini, dili kullanmayı, sosyalleşmeyi, kişisel farkındalığını, duygusal gelişimini, yaratıcılığını , sorun çözme ve öğrenme becerilerini etkiler. Bebekler, doğuştan sosyal varlıklardır ve okul öncesi yüzme dersleri bebekleri ve küçük çocukları başka çocuklarla tanıştırmak ve ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte iyi vakit geçirmeleri için ideal bir ortamdır. Bu derslerdeki aktiviteler, şarkılar, tekerlemeler ve oyunlar, ebeveyn ve çocuğa birbiri ile iletişim içinde olma fırsatı sağlayarak oyunla öğrenme ortamını oluşturur.
Su içindeki aktiviteler sayesinde kendilerini suda hareket ettirebildiklerini keşfettiklerinde bebeklerin bağımsız hareket etme becerisi ve özgüvenleri artacaktır. Kısa sürede, bebekler kendi başarılarından mutluluk duymaya başlayacak ve suda oynarken sosyal olma ve kendini ifade etme becerilerini geliştirecekler. Kendine güvenen bebek ve çocuklar bu şekilde daha bağımsız hareket etmeyi isteyeceklerdir.

Yüzme derslerinin sosyolojik, psikolojik ve sosyal faydalarının yanı sıra bebeklerle yüzmek yetişkinler için de oldukça rahatlatıcıdır. Bebekleri veya küçük çocukları ile suda zaman geçirmek ve aktivitelere katılmak, rahatlamak, stres atmak için iyi bir yoldur.

Haydi suda buluşalım :)

Yasemin Yücesoy
Master Bebek Yüzme Eğitmeni